قفس پله ای مرغ های تخم گذار

قفس پله ای مرغ های تخم گذار

قفس هایی که برای مرغ های تخم گذار استفاده می شوند، دارای انواع و مدل های مختلفی هستند. یکی از این قفس ها، مدل منبری یا کالیفرنیایی است که به آن پله ای و یا تریبونی نیز گفته می شود. در اکثریت مرغ داری ها از این مدل استفاده می شود زیرا که دارای قیمت ارزان تری نسبت به دیگر مدل ها هستند.

متعلقات قفس منبری مرغ تخم گذار

در این مدل قفس ها، متعلقات زیادی به کار رفته است که در این نوشته از سامان طیور قصد داریم، چند مورد از مهم ترین آن ها را برای شما نام ببریم. این متعلقات که در ادامه نام برده خواهند شد، سبب می شوند که کار آب رسانی بسیار آسان تر و بهداشتی تر انجام شود.

1.آبخوری های اتوماتیک نیپل:

جهت آب رسانی بهداشتی و به موقع به پرندگان از آبخوری نیپل استفاده می شود. این انواع آب خوری برای هر پرنده ای مناسب است، تنها کافیست تنظیمات لازم برای آن انجام شود.

امکان تنظیم ارتفاع لوله های نیپل با توجه به سن و قد طیور امکان پذیر است و می تواند برای تمامی پرنده ها از یک روزگی تا مرغ بالغ و بوقلمون و غیره به خوبی تنظیم شود و امکان دسترسی آن ها به آب را بسیار راحت کند. توجه داشته باشید که به ازای هر 5 یا 6 پرنده باید یک آبخوری برای آن قرار دهید.

نیپل های مختلفی را با توجه به نوع پرنده خود می توانید به کار برید که انواع آن ها شامل موارد زیر می شود:

  1. نیپل های پلاستیکی: این انواع دارای سوزن استیل هستند و امکان چرخش به صورت 360 درجه را دارند که برای مرغ های گوشتی و جوجه ها گزینه بسیار مناسبی هستند. همچنین نوع دیگری از آن ها که امکان چرخش به صورت 180 درجه دارند را برای مرغ های تخم گذار استفاده می کنند.
  2. نیپل های تمام استیل: این انواع قابلیت چرخش به صورت 360 درجه را دارند و برای انواع مرغ های گوشتی و جوجه مناسب هستند. مدل دیگری از این نوع وجود دارد که با امکان چرخش 180 درجه، مناسب برای مرغ های تخم گذار است.

2.لوله و رابط لوله نیپل:

برای آبرسانی در سراسر سالن از لوله استفاده می شود که نیپل ها بر روی این لوله ها قرار می گیرند که طول آن ها معمولا تا 4 متر است و دارای جنس پلیمر هستند. رابط لوله در صورتی استفاده می شود که قصد داشته باشیم چند لوله را در سراسر سالن به یک دیگر متصل کنیم که این رابط ها می توانند به صورت های گرد و یا مربعی باشند.
با استفاد از لوله و رابط لوله می توان آب خوری ها به تعداد مناسبی را در قفس های پرندگان قرار دارد.

3.پیاله یا کاسه آبخوری:

پیاله یا کاسه که به آن کاپ و یا فنجان نیز گفته می شود، جهت جلوگیری از ریزش آب اضافی بر روی کف قفس هایی که به صورت تریبونی هستند، استفاده می شود. انواع مختلفی از آن ها وجود دارد که به صورت دو پایه و یا تک پایه هستند که با توجه به نوع پرنده باید مدل مناسب از آن ها تهیه شود.

بیشتر بخوانید: اصول طراحی قفس مرغ تخم گذار

ارسال ديدگاه

ديدگاه خود را در مورد اين مطلب بيان کنيد
عکس خوانده نمی شود