اصول طراحی قفس مرغ تخم گذار

اصول طراحی قفس مرغ تخم گذار

در مرغداری های صنعتی مرغ تخم گذار، به منظور نگه داری از طیور از روز اول تا آخرین روز از قفس استفاده می شود. استفاده از قفس می تواند سالن پرورشی را از نظر بهداشتی در سطح بالایی ببرد و همچنین صرفه اقتصادی زیادی را نیز برای صاحبان سالن به ارمغان آورد. این قفس ها باید از ویژگی و مشخصات خاصی برخوردار باشند تا بتوانند شما را به سود دهی کافی برسانند.

ویژگی یک قفس مرغ تخم گذار مناسب

  1. قفس ها باید از جنس مفتول گالوانیزه باشند و بسیار محکم، با دوام و در عین حال سبک ساخته شوند. استفاده از گالوانیزه سبب می شود که قفس به مرور دچار زنگ زدگی نشود.
  2. قفس باید به اندازه مقاوم باشد که به مرور دچار خمیدگی نشود و بتواند وزن چند پرنده را به خوبی تحمل کند.
  3. ارتفاع قفس را باید با توجه سن پرنده در نظر بگیرید، به صورتی که مرغ بتواند به سادگی در آن بایستد.

ویژگی کف قفس مرغ تخم گذار:

به منظور راحتی پرنده در داخل قفس، فاصله بین مفتول ها نباید از اندازه 2.5 سانتی متر بیشتر باشد.
اگر این اندازه رعایت نشده باشد و بیش از این مقدار بین مفتول ها فاصله باشد، منجر می شود که مرغ دچار فلج شدن شود زیرا به سادگی نمی تواند در آن حرکت کند. همچنین اگر فاصله بین مفتول ها از این اندازه کمتر باشد سبب می شود که کود بین مفتول ها باقی بماند و خارج کردن آن ها مشکل باشد.
نکته مهم دیگر در مورد کف قفس این است که شیب آن نباید به اندازه ای باشد که پرنده در شیب زیادی قرار گیرد و تخم مرغ آن ها غلت بخورد و بشکند. همچنین شیب نباید به اندازه ای کم باشد که تخم مرغ در داخل قفس بماند و دچار صدمه شود.

چگونگی تامین آب و غذای مورد نیاز در سالن پرورشی

در چنین محیط هایی باید توجه ویژه ای به آب و غذای طیور شود. رساندن مواد غذایی مورد نیاز باید به صورتی انجام شود که هیچ گونه حس رقابتی بین آن ها به وجود نیاید و به راحتی بتوانند آب و دان مورد نیاز خود را مصرف کنند.
استفاده از سیستم انتقال دان و آبخوری نیپل در یک سالن پرورشی می تواند بسیار کمک کننده باشد و علاوه بر تامین نیاز های غذایی و آب طیور، می تواند محیطی کاملا مکانیزه و بهداشتی را به وجود آورد. در نتیجه پرورش پرندگان می تواند سود آوری بالایی برای شما داشته باشد.

ارسال ديدگاه

ديدگاه خود را در مورد اين مطلب بيان کنيد
عکس خوانده نمی شود